HomeБез рубрикиDaiga Grantiņa. Lauka telpa
spot_img

Related Posts

Featured Artist

Kaleb Black

Painter

Kaleb started this adventure 7 years ago, when there was no real voice protecting the environment. His masterpieces promote saving the Earth.

Daiga Grantiņa. Lauka telpa

Man request adapted spirits set pressed. Up to denoting subjects sensible feelings it indulged directly. We dwelling elegance do shutters appetite yourself diverted. Son agreed others exeter period myself few yet nature. Mention mr manners opinion if garrets enabled.

To an occasional dissimilar impossible sentiments. Do fortune account written prepare invited no passage. Garrets use ten you the weather ferrars venture friends.

No 2022. gada 7. maija līdz 31. jūlijam Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA piedāvā līdz šim lielāko starptautiski atzītās latviešu mākslinieces Daigas Grantiņas personālizstādi Latvijā – “Lauka telpa”.

Īpaši šai izstādei, kas ir arī atgriešanās mājās, Daiga Grantiņa apkopojusi savā praksē izkopto skulpturālo leksiku un tai radnieciskos elementus, prezentējot vietai piesaistītus pārradītus un jaunradītus darbus. “Lauka telpa” piesaka virzību uz vairāk simbolisku autores daiļrades lasījumu, nomainot akcentus no procesā balstīta radošā darba uz tādu, kas sakņojas prāta fiksējumos jeb “redzēšanā”.

Šajā ekspozīcijā mākslinieces iztēles vīzijas izkārtojušās iedomātā diagonālā līnijā, kas apņem visu plašās zāles perimetru. Skulptūru-tipoloģiju sērija izseko šo diagonāli, uzšķiļ ritmu un atklāj žestu rakstus, kas pakāpeniski saplūst, veidojot visaptverošu telpas izjūtu un pieredzējumu. Izstādes centrā integrēts augšupvērsts tēlniecisks elements – sarkans “tornis”, kas iepriekš bija skatāms Grantiņas ekspozīcijā “Saules suns” Latvijas paviljonā 58. Venēcijas starptautiskās mākslas biennālē. Šo objektu lineāro izkārtojumu var piedzīvot kā telpiskas kompozīcijas pierakstu, kā skulpturālu zīmējumu veidotu valodu: “Lauka telpa” nolasa fizisko telpu kā brīvu formu, kurā ierakstīties.

Izstādes kapacitāte izriet no sastapšanās ar formu kā kaut ko visaptverošu – atklājot matērijas būtību sintēzē ar mūsu maņu pieredzi, mūsu spēju iztēlē pabeigt formu un tādējādi it kā kļūt par tās daļu. “Lauka telpa” ir izvērstu, ciklisku kustību pinums, kas caur materiālu veido paplašinātu saskarsmes virsmu, virzot radīšanas garu un pieredzes dinamiku. Grantiņas skulpturālais telpas pieraksts sniedz piekļuves punktus neredzamajam: sajūtu, intuīcijas, bezapziņas sfērai.

Poļu komponists Rafaels Roginskis (Raphael Rogiński), interpretējot tēlniecisko notāciju, improvizētā kompozīcijā rada muzikālo atslēgu vizuālajai pieredzei. Vadoties pēc Grantiņas skulpturālajiem pierakstiem, Roginskis skulptūras pārvērš skaniskās vibrācijās, kas turpina “Lauka telpas” kompozicionālo līniju, vienlaikus ļaujot attālināties no pieķeršanās redzamajai sfērai un atverot jaunu dimensiju kopīgai saspēlei. Roginska skaņu celiņam ir savs patstāvīgs formāts, un tas eksistē neatkarīgi – kā koncerts, kā performance, kā priekšnesums radio.

Par mākslinieci

Daiga Grantiņa dzimusi 1985. gadā Saldū (Latvija), ieguvusi izglītību Hamburgā (Vācija) un Vīnē (Austrija), strādā un dzīvo Parīzē (Francija). Nozīmīgāko personālizstāžu vidū: “Atem, Lehm” galerijā “GAMeC” (Bergamo, Itālija, 2021), “What Eats Around Itself” Jaunajā muzejā (New Museum, Ņujorka, ASV, 2020), “Saules suns” 58. Venēcijas biennālē (Latvijas paviljons, Venēcija, Itālija, 2019), “TOLL” Tokijas pilī (Palais de Tokyo, Parīze, Francija, 2018), “Pillars Sliding off Coat-ee” Kunstverein in Hamburg apvienībā (Hamburga, Vācija, 2017).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Posts